Porez na kapitalnu dobit


OSNOVNA DOKUMENTACIJA (ORIGINAL ILI OVERENE KOPIJE) KOJA SE PRILAŽE PORESKOJ UPRAVI

1. Dokaz o izvršenoj kupoprodaji (ugovor, obaveštenje o realizaciji prodaje...) 
2. Dokaz o sticanju (rešenje o nasledju, poklonu, ugovor o kupoprodaji...)
3. Kopija lične karte prodavca
4. Poreska prijava - Obrazac PPDG3 popunjen na ime prodavca
5. Ugovor o kupoprodaji prilikom ulaganja u rešavanje stambenog pitanja  (Ukoliko ste novac od prodaje uložili u rešavanje nerešenog stambenog pitanja sebe odnosno člana svoje uže porodice.
6. Račune (fiskalne i blok račune, ukoliko ste novac od prodaje uložili u adaptaciju nepokretnosti na kojoj imate prebivalište).

Ostalu dokumentaciju dostavljate po potrebi.


O POREZU

Utvrđivanje poreza na prihod od kapitalnog dobitka vrši se u skladu sa odredbama člana 72-80 Zakona o porezu na dohodak građana, što znači da se kapitalnim dobitkom smatra prihod koji obveznik ostvari prodajom odnosno drugim prenosom uz naknadu.



          POJAM KAPITALNOG DOBITKA I GUBITKA


Kapitalni dobitak, odnosno gubitak predstavlja razliku između prodajne cene prava, udela i hartija od vrednosti i njihove nabavne cene, ostvarenu prenosom:
1) stvarnih prava na nepokretnostima;
2) autorskih prava, prava srodnih autorskom pravu i prava industrijske
svojine;
3) udela u kapitalu pravnih lica, akcija i ostalih hartija od vrednosti,
uključujući i investicione jedinice, osim investicionih jedinica dobrovoljnih
penzijskih fondova.
Pod prenosom smatra se prodaja ili drugi prenos uz novčanu ili nenovčanu naknadu.

Obveznik poreza na kapitalni dobitak je svako fizičko lice, uključujući i preduzetnika, koje je izvršilo prenos prava, udela i hartija od vrednosti.

ŠTA SE NE SMATRA KAPITALNIM DOBITKOM?

Kapitalnim dobitkom, odnosno gubitkom u smislu ovog zakona ne smatra se razlika nastala prenosom prava, udela ili hartija od vrednosti, kada:
1) su stečeni nasleđem u prvom naslednom redu;
2) se prenos vrši između bračnih drugova i krvnih srodnika u pravoj liniji;
3) se prenos vrši između razvedenih bračnih drugova, a u neposrednoj je vezi sa
razvodom braka;
4) se vrši prenos dužničkih hartija od vrednosti čiji je izdavalac Republika,
Autonomna pokrajina, jedinica lokalne samouprave ili Narodna banka Srbije;
5) je obveznik izvršio prenos prava, udela ili hartija od vrednosti koje je pre
prenosa imao u svom vlasništvu neprekidno najmanje deset godina.


Prenos računa iz postojećeg u drugi dobrovoljni penzijski fond, koji izvrši fond po nalogu i za račun člana dobrovoljnog penzijskog fonda, u skladu sa zakonom koji uređuje dobrovoljne penzijske fondove i penzijske planove, ne smatra se kapitalnim dobitkom.

Određivanje kapitalnog dobitka - PRODAJNA CENA


Za svrhu određivanja kapitalnog dobitka, u smislu ovog zakona, prodajnom cenom se smatra ugovorena cena, odnosno tržišna cena koju utvrđuje nadležni poreski organ ako oceni da je ugovorena cena niža od tržišne.
Kao ugovorena, odnosno tržišna cena uzima se cena bez poreza na prenos apsolutnih prava.
Kod prenosa prava putem razmene za drugo pravo, prodajnom cenom se smatra tržišna cena prava koje se daje u razmenu.
Prodajnom cenom investicione jedinice smatra se otkupna cena investicione jedinice koja se sastoji od neto vrednosti imovine otvorenog društva po investicionoj jedinici na dan podnošenja zahteva člana fonda za otkup investicionih jedinica, uvećane za naknadu za kupovinu ukoliko je društvo za upravljanje naplaćuje, saglasno zakonu koji uređuje investicione fondove.

Određivanje kapitalnog dobitka - NABAVNA CENA

Za svrhu određivanja kapitalnog dobitka, u smislu ovog zakona, nabavnom cenom se smatra cena po kojoj je obveznik stekao pravo, udeo ili hartiju od vrednosti.
Kod prenosa nepokretnosti koju je obveznik sam izgradio, nabavnu cenu čini iznos troškova izgradnje, a ako obveznik ne dokaže iznos troškova izgradnje, osnovica poreza na imovinu u godini nastanka obaveze po osnovu poreza na imovinu.
Kod prenosa nepokretnosti u izgradnji, nabavnu cenu čini iznos troškova izgradnje koje je obveznik imao do dana prenosa i koje može da dokumentuje.
Nabavna vrednost investicione jedinice sastoji se od neto vrednosti imovine otvorenog fonda po investicionoj jedinici na dan uplate, uvećane za naknadu za kupovinu ukoliko je društvo za upravljanje naplaćuje, saglasno zakonu koji uređuje investicione fondove.
Kod hartija od vrednosti koje je obveznik stekao kupovinom, a kojima se trguje na regulisanom tržištu kapitala u skladu sa zakonom kojim se uređuje tržište kapitala (u daljem tekstu: hartije od vrednosti kojima se trguje na tržištu kapitala), nabavnom cenom smatra se cena koju obveznik dokumentuje kao stvarno plaćenu, odnosno, ako to ne učini, najniža zabeležena cena po kojoj se trgovalo u periodu od godinu dana od dana koji prethodi prodaji hartije od vrednosti. Ako u periodu iz stava 5. nije bilo trgovine tom hartijom od vrednosti, nabavnom cenom smatra se najniža zabeležena cena u prvoj prethodnoj godini u kojoj je bilo trgovanja.
Kod hartija od vrednosti koje je obveznik stekao kupovinom, a kojima se ne trguje na tržištu kapitala, nabavnom cenom smatra se cena koju obveznik dokumentuje kao stvarno plaćenu, odnosno, ako to ne učini, njena nominalna vrednost, a ako je reč o akcijama bez nominalne vrednosti, srazmerni deo neto imovine društva u momentu sticanja.
Nabavna cena uvećava se godišnjim indeksom potrošačkih cena od dana sticanja do dana prenosa, prema podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike.
Izuzetno kod prenosa nepokretnosti koju je obveznik sam izgradio, nabavna cena revalorizuje se za svaku godinu počevši od 1. januara godine koja sledi godini u kojoj je izvršeno ulaganje do dana prenosa.
Za hartije od vrednosti kojima se trguje na tržištu kapitala čija je nabavna cena utvrđena kao najniža zabeležena cena, nabavna cena revalorizuje se od narednog dana od dana kad je zabeležena najniža cena po kojoj se trgovalo do dana prenosa.


Ako je pravo, udeo ili hartiju od vrednosti obveznik stekao poklonom ili nasleđem, nabavnom cenom smatra se cena po kojoj je poklonodavac, odnosno ostavilac stekao to pravo, udeo ili hartiju od vrednosti, a ako ne može da se utvrdi ta cena onda njihova tržišna vrednost u momentu sticanja tog prava, udela ili hartije od vrednosti od strane poklonodavca, odnosno ostavioca, utvrđena od strane nadležnog poreskog organa.
Izuzetno, ako je obveznik pravo, udeo ili hartiju od vrednosti stekao od poklonodavca, odnosno ostavioca koji je to pravo, udeo ili hartiju od vrednosti stekao pre 24. januara 1994. godine, nabavnu cenu utvrdiće nadležni poreski organ prema tržišnoj vrednosti tog prava, udela ili hartije od vrednosti na dan 24. januara 1994. godine.
Ako je pravo, udeo ili hartiju od vrednosti obveznik stekao ugovorom o doživotnom izdržavanju, nabavnom cenom smatra se tržišna cena prava, udela ili hartije od vrednosti koja je uzeta ili mogla biti uzeta kao osnovica poreza na prenos apsolutnih prava u momentu njihovog sticanja od strane obveznika.

PORESKA OSNOVICA

Oporezivi prihod na koji se plaća porez na kapitalni dobitak čini kapitalni dobitak utvrđen kao razlika uskladjene nabavne (nabavna vrednost uvećana za inflaciju od dana sticanja do dana prodaje) i prodajne vrednosti, utvrdjene u skladu sa Zakonom.

PORESKA STOPA


Stopa poreza na kapitalni dobitak iznosi 15%.

PREBIJANJE KAPITALNOG GUBITKA I DOBITKA

Kapitalni gubitak ostvaren prodajom jednog prava, udela ili hartije od vrednosti, može se prebiti sa kapitalnim dobitkom ostvarenim prodajom drugog prava, udela ili hartije od vrednosti.
Prebijanje kapitalnog gubitka sa kapitalnim dobitkom može se izvršiti u slučaju kada obveznik prvo ostvari kapitalni gubitak, a kasnije ostvari kapitalni dobitak.
Ako se i posle prebijanja iskaže kapitalni gubitak, dopušteno je njegovo prebijanje u narednih pet godina, počev od godine u kojoj je ostvaren prvobitni kapitalni gubitak u vezi sa kojim se vrši prebijanje sa kapitalnim dobitkom, na račun budućih kapitalnih dobitaka.

PORESKO OSLOBODJENJE

Obveznik, koji sredstva ostvarena prodajom nepokretnosti u roku od 90 dana od dana prodaje uloži u rešavanje svog stambenog pitanja i stambenog pitanja članova svoje porodice, odnosno domaćinstva, oslobađa se poreza na ostvareni kapitalni dobitak.
Obvezniku koji u roku od 12 meseci od dana prodaje nepokretnosti, sredstva ostvarena prodajom nepokretnosti uloži za, gore pomenutu namenu, izvršiće se povraćaj plaćenog poreza na kapitalni dobitak.


PORESKI KREDIT


Ako obveznik u rešavanje stambenog pitanja uloži samo deo sredstava ostvarenih prodajom nepokretnosti, poreska obaveza mu se srazmerno umanjuje.



Za sva pitanja i nedoumica oko poreza na kapitalnu dobit, pišite u komentarima ispod

8 comments:

  1. Postovani,
    Nasledio sam sa bratom kuću od oca 2008god.Kuća je gradjena 1930god i od 2001 nam ne stiže poresko rešenje.U poreskoj nam je tada rečeno da je vrednost kuće po njima manja od oporezive vrednosti.Sada nameravamo da prodamo kuću i interesuje me kako se utvrdjuje vrednost kuće zbog obračuna poreza na kapitalnu dobit? Ko utvrdjuje i na osnovu čega s obzirom da je kuća stara ali je plac vredan jer je u dobrom delu grada?
    Unapred Hvala,
    Marko Tasić,Niš

    ReplyDelete
  2. Postovani, ako je nekretnina prodata za odredjeni iznos a kupljena druga koja je placena iz tih sredstava plus kredit, ali je bez kredita niza cena od prodate da li nam se racuna kredit kao oslobadjanje od poreza na kapitalnu dobit? Hvala unapred. Srdjan

    ReplyDelete
  3. Od kog datuma se racuna 10 godina , Dali i to vreme ulazi i vreme za koje su stanovi zidani( ako je u pitanju vlasnik koji je sam gradio zgradu)

    ReplyDelete
  4. Poštovani,
    Pitanje je vezano za porez na kapitalnu dobit od prodaje intelektulne svojine.
    1. Registrovao sqam dva žiga u Zavodu za intelktualnu svojinu (stečeno oktobra 2018 god), kao fizičko lice
    2. Transakcijom – prodajom, to pravo je preneto na pravno lice (transakcija mart 2019 god),
    3. Podneta je prijava za kapitalnu dobit PU,
    Sačinjen je Zapisnik u kome je obračunat porez u visini od 15% ukupne sume transakcije sa objašnjenjem da ne postoji nikavno manjenje poreza.

    PITANJE
    • Da li postoji bilo koja mogućnost umanjenja poreza na kapitalnu dobit na prodate žigove odns. Industrijsku svojinu?

    Srdačan pozdrav
    Miomir Senćanić
    065 8542831

    ReplyDelete
  5. Postovani 2010 sam kupila staru kucu radi resavanja stambenog problema(ziveli kao podstanari).kuca sa okucnicom je placena 5000 eura u din.protivrednosti.kako nisam uspela da obezbedim sredstva za adaptaciju tu kucu sam 2015.prodala po istoj ceni (5000 eura u din.protivrednosti).placen je oba puta porez ba prenos apsolutnih prava.prilikom placanja tog poreza 2015 videla sam da je taj porez kao i 2010 obracunat na iznos od oko 30.000 eura( sto je zaista nerealna procena za taj objekat).na moje pitanje zasto pise taj iznos poreski sluzbenik mi je rekao da ni ja ni kupac sa tim nemamo nista to su citiram " tablice po kojima oni rade".pet godina posle stize mi potiv za utvrdivanje poreza na kapitalnu dobit i tada saznajem da se taj porez utvrduje na tu cenu od 30.000 eura.napominjem da sam tih 5000 eura ulozila u adaptaciju seoskog domacinstva gde moja pprodica i ja zivimo.molim Vas za savet kako da se oslobodim pprezakoji smatram da ne dugujem jer zaista sam predmetnu nepokretnost i kupila.i prodala po ceni iz ugovora.

    ReplyDelete
  6. Poštovani, zanima me da li ispunjavam uslove za poresko oslobođenje poreza na kapitalni dobitak ako novac od prodaje mog stana (veća prodajna cena od nabavne) uložim u kupovinu stana (u roku od 90 dana) za člana domaćinstva npr mog roditelja, koji je prijavljen na mojoj adresi i koji nema nepokretnosti na svom imenu(nalazi se u braku)? Za taj novi stan koji kupujem roditelju biću solidarni dužnik za deo koji uzimam na kredit, a drugi deo dajem u kešu.
    I da li se deo novca od prodaje stana koji iskoristim za vraćanje-isplatu kredita za prvi stan računa u deo za poresko oslobođenje?

    Hvala unapred Miloš

    ReplyDelete
  7. Postovani,interesuje me kod obracuna kapitalne dobiti,da li je nabavna cena novogradnje osnovica+ pdv ili samo osnovica,hvala

    ReplyDelete
  8. Poštovani,
    Prodala sam kucu koju sam nasledila od roditelja pre sedam godina. Molim Vas da mi kazete da li imam obavezu placanja poreza na kapitalnu dobit i kako se u mom slucaju utvrdjuje osnovica. Hvala na odgovoru

    ReplyDelete